Równowaga Pomiędzy Pracą i życiem Prywatnym – Czy Istnieje?

W codziennym pędzie i zwiększającymi się ciągle wymagania w życiu zawodowym łatwo możemy zapomnieć o tym, że poza czasem spędzonym w pracy, możemy również rozwijać się i spełniać. Temat work-life balance jest podejmowany coraz częściej.

Czy rzeczywiście możemy zrównoważyć te dwa elementy naszego życia?

Praca, która zajmuje większość czasu

Statystyczny Polak według prawa powinien pracować około 8 godzin dziennie. Niestety jednak do etatu musimy doliczyć również czas przeznaczony na dodatkowe zadania zawodowe i nie tylko. Przyjmując, że każdy z nas śpi około 8 godzin dziennie, w teorii wydaje się, że powinniśmy mieć do dyspozycji jeszcze tyle samo czasu na relaks. Doskonale jednak wiemy, że w rzeczywistości kończąc pracę wcale o obowiązkach nie zapominamy, gdyż oprócz dodatkowych zadań pracowniczych, które mogą zostać nam przydzielone, mamy również te, które są związane z organizacją życia domowego.

Mimo że na co dzień wykorzystujemy technologię, która w teorii powinna powodować, że mamy więcej czasu dla siebie, to jednak oszczędzone dzięki niej godziny wypełniamy zawodowymi zobowiązaniami aż po brzegi. Pracoholizm to niewątpliwie choroba XXI wieku, która być dla niektórych wręcz zabójcza. Czy jest sposób na zrównoważenie pracy i życia prywatnego?

Pracujemy tylko w wyznaczonych godzinach

“Niech się wali, niech się pali”, ale nasz czas wolny powinien takim pozostać. Dodatkowe zlecenia, czy zobowiązania? Niestety. Muszą poczekać na kolejny dzień. W przeciwnym razie możemy zatopić się w nieustającym napływie zleceń i zadań od szefa, czy klientów, którego nie będziemy w stanie zatrzymać. A nawet będzie on coraz bardziej intensywny. Jeśli nie chcemy zostać przytłoczeni nadmiarem obowiązków, i w dalszym ciągu czerpać przyjemność z pracy i wykonywanych zadań, to koniecznie powinniśmy precyzyjnie określić nasze godziny pracy i twardo ich przestrzegać.

Urlop obowiązkowy

Kilkanaście dni w roku, w czasie których nasze myśli okupują jedynie przyjemności, są wręcz obowiązkowe. Aby zachować świeże spojrzenie i być wartościowym pracownikiem, odpoczynek jest niezbędny. Dzięki niemu nabierzemy energii do podejmowania wyzwań i staniemy się jeszcze wydajniejszy. Urlopu nie powinniśmy odkładać nigdy na później.

Jakie masz hobby?

Praca nie może być całym naszym życiem. Jeśli trudno Ci oderwać się od swoich obowiązków, bo zwyczajnie się nudzisz, to koniecznie znajdź sobie zajęcie, które będzie z nią niezwiązane i będzie sprawiać Ci przyjemność. Dzięki pasji łatwiej będzie Ci odnaleźć życiowy balans i w końcu będziesz mieć coś, co pozwoli Ci się zrelaksować.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *