Jakie jest znaczenie snów?

Senniki nie są nowym wynalazkiem. Tak naprawdę już od początków znanej nam cywilizacji, ludzie przykładali do marzeń sennych ogromne znaczenie. Na bazie swoich doświadczeń – związanych z następstwami snów – tworzyli senniki.

Obecnie uważa się, że każdy powinien tworzyć własny sennik, co umożliwi mu lepsze poznanie siebie i własnej psychiki.

Czym są senniki?

Senniki służył i służą po dziś dzień do zapisywania marzeń sennych i ich znaczenia. Dzięki nim każdy może wyjaśnić zapamiętane z nocy obrazy i ustalić, czego symbolami one były.

Praktycznie każda rozwinięta i znana nam cywilizacja tworzyła własny sennik. Dziś możemy sprawdzić znaczenie swoich snów w takich zbiorach, jak sennik:

  • babiloński
  • asyryjski
  • egipski
  • grecki
  • hebrajski
  • indiański
  • muzułmański
  • japoński
  • rzymski.

Wyżej wymienione senniki i zawarte w nich interpretacje snów, niekoniecznie mogą być sprzężone z naszymi marzeniami nocnymi. Jest to spowodowane dużą rozbieżnością kulturową i innymi doświadczeniami. Jeśli zatem chcemy nauczyć się odczytywać własne sny, najlepiej jest zacząć samodzielnie tworzyć sennik. Tylko wtedy będziemy mogli uzyskać bliższe prawdy interpretacje.

Tworzenie własnego sennika – od czego zacząć?

Tworzenie własnego sennika nie jest łatwe. Wymaga cierpliwości i regularności. Najlepsze efekty będziemy mogli uzyskać, gdy zapamiętane sny będziemy spisywać codziennie. Tuż po przebudzeniu.

Dziennik senny można tworzyć w zwykłym zeszycie lub z pomocą notatnika na komputerze. Niezależnie od tego, jaką formę zapisu wybierzemy – elektroniczną, czy analogową – bardzo ważne jest, aby sposób, w jaki zapisujemy sny, a także miejsce, gdzie je gromadzimy, było dla nas szczególne. Znacznie łatwiej będzie nam wtedy kontynuować raz podjęte wyzwanie.

Możesz się zastanawiać, co zrobić, gdy nie pamiętasz snu jednej z nocy. Czasem uda Ci się go przypomnieć, jeśli chwilę jeszcze pozostaniesz w łóżku i zaczniesz myśleć o tym, co mogło Ci się przyśnić. Gdy już uda Ci się przywołać go z zakamarków pamięci, zapisz go i spróbuj odwołać do swojej aktualnej sytuacji. Odnoszenie się w interpretacji do doświadczeń innych ludzi nie ma większego sensu, gdyż sny są odbiciem naszych własnych procesów myślowych i przeżyć. Tylko poprzez ich interpretację przez osobisty pryzmat mamy szansę je zrozumieć.

Aby nasze interpretacje były dokładniejsze, obserwujmy siebie. Sny – według badaczy – są czasem, w którym pamięć ludzka segreguje wydarzenia z minionego dnia, a obrazy senne mogą manifestować w nasze emocje na podstawie zebranych doświadczeń.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *